Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z CIT tylko dla samodzielnych podatników

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Anna Ryniec
Anna Ryniec
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Ryniec

Samobilansujące się przedsiębiorstwa nie mogą być uznane za samodzielnych podatników. W konsekwencji nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2014 r. (IBPBI/2/423-1659/13/AK).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podmiot leczniczy w rozumieniu ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zamierza wyodrębnić ze swojej struktury organizacyjnej osobne przedsiębiorstwa – zespoły poradni – i wyposażyć je we własną strukturę organizacyjną, przedmiot działania i majątek. W myśl art. 2 ust. 3 i art. 24 ustawy o działalności leczniczej, dla wyodrębnionych przedsiębiorstw będzie sporządzany odrębny od spółki bilans. Dla tak opisanego zdarzenia przyszłego spółka spytała, czy w świetle ustawy o CIT wyodrębnione przedsiębiorstwa uzyskają status podatników podatku dochodowego, a ich dochody będą wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwolnione od opodatkowania są dochody podatników, których celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia w części przeznaczonej na ten cel. Ze zwolnienia z kolei nie może skorzystać sam wnioskodawca, ponieważ art. 17 ust. 1c...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament