Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot wydatku za hotel jest przychodem pracownika mobilnego

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Klaudia 
Kądrowska
Klaudia Kądrowska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Klaudia Kądrowska

Pokrycie kosztów noclegów przedstawicieli handlowych i serwisantów zatrudnionych w spółce nie jest obowiązkiem pracodawcy, a co za tym idzie – osoby te mogą zapłacić wyższy podatek.

Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 kwietnia 2014 r. (IPTPB1/415-15/14-4/KC).

Działalność gospodarcza spółki związana jest z produkcją i dystrybucją maszyn przemysłowych oraz obsługą posprzedażową. W związku z tym, że zasięg terytorialny działalności spółki obejmuje cały kraj, znaczna część pracowników (tj. przedstawiciele handlowi oraz serwisanci) będzie pracowała mobilnie w ramach zadaniowego czasu pracy. Ponadto, w związku z brakiem biur terytorialnych, zasięg działania pracowników mobilnych będzie obejmował siedzibę pracodawcy oraz wyznaczony teren, który może obejmować kilka województw.

Zdaniem wnioskodawcy, codzienne powroty pracowników po skończonej pracy do miejsca zamieszkania są nieopłacalne. Spółka uważa za słuszne opłacenie noclegów pracowników w miejscu, w którym będą wykonywać pracę w danym dniu. Rozliczenie wydatków będzie następowało bądź poprzez zapłacenie wydatków bezpośrednio przez pracownika przy użyciu karty korporacyjnej, bądź poprzez rozliczenie z góry przyznanego pracownikowi ryczałtu na pokrycie kosztów noclegu, na podstawie faktur i rachunków wystawianych na spółkę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament