Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mario Draghi sięga po kolejne asy z rękawa

06 czerwca 2014 | Ekonomia i Rozwój
Decyzję EBC dobrze przyjęli inwestorzy
źródło: Rzeczpospolita
Decyzję EBC dobrze przyjęli inwestorzy

Gospodarka | Europejski Bank Centralny zdecydował się na ujemną stopę depozytową i nowy wielki program wsparcia płynnościowego. W reakcji na te decyzje kurs euro zanurkował, a złoty się umocnił.

hubert kozieł

Europejski Bank Centralny dał wczoraj rynkom wyraźnie do zrozumienia, że zamierza wspierać ożywienie gospodarcze w strefie euro. Jego główna stopa procentowa została obcięta z 0,25 proc. do 0,15 proc., a stopa depozytowa z 0 proc. do minus 0,1 proc.

Po raz pierwszy w historii bank centralny jednej z kluczowych gospodarek świata wprowadza ujemną stopę procentową (wcześniej robiły to tymczasowo Szwecja i Dania), każąc bankom płacić sobie za lokowanie pieniędzy na depozytach w EBC.

Prezes EBC Mario Draghi ogłosił na swojej popołudniowej konferencji również wart 400 mld euro nowy program LTRO (tanich pożyczek dla banków), który ma skłonić pożyczkodawców do nasilenia akcji kredytowej.

Co więcej, Draghi ogłosił, że EBC rozpoczął prace przygotowawcze dotyczące zakupów na rynku instrumentów finansowych ABS (instrumentów opartych na aktywach). Zakończono też sterylizację obligacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament