Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto pokryje wydatki na modernizację

06 czerwca 2014 | Ekonomia i Rozwój
Zawsze warto ustalić w umowie, jaki zakres prac remontowych w wynajmowanym lokalu ma charakter konieczny i zapłaci za nie gmina, a jaki użyteczny, za które zapłaci przedsiębiorca – najemca
źródło: 123rf.com
Zawsze warto ustalić w umowie, jaki zakres prac remontowych w wynajmowanym lokalu ma charakter konieczny i zapłaci za nie gmina, a jaki użyteczny, za które zapłaci przedsiębiorca – najemca

ORZECZNICTWO | Przedsiębiorca, który dostosowuje wynajmowany lokal komunalny do swoich potrzeb, 
musi się liczyć z tym, że gmina nie zawsze odda mu pieniądze za przeprowadzony remont.

Renata Krupa-Dąbrowska

Od wielu lat właścicielka fitness clubu spiera się z gminą o nakłady, jakie poniosła na wyremontowanie komunalnego budynku. Chodzi o kwotę ponad 425 tys. zł.

To była ruina

W 1999 r. władze miasta zorganizowały ustny przetarg publiczny na najem lokalu użytkowego. Stanęła do niego także właścicielka fitness clubu i go wygrała. Z miastem podpisała umowę najmu lokalu na czas nieokreślony, a także na czas określony umowę dzierżawy terenu o powierzchni 149 mkw.

Okazało się, że lokal nie nadawał się do użytkowania. Była to ruina wymagająca ogromnych nakładów. Właścicielka postanowiła doprowadzić pomieszczenie do porządku, remont wykonała za zgodą władz miasta.

Po dziewięciu latach, tj. 30 maja 2008 r., postanowiła wypowiedzieć umowę najmu lokalu użytkowego. Natomiast umowa dzierżawy terenu wygasła 31 sierpnia 2008 r.

Wystąpiła wówczas do władz miasta o zwrot równowartości nakładów. Miasto odmówiło i zażądało przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego.

Właścicielka fitness clubu wystąpiła więc o wydanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament