Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co i do kogo należy po rozwodzie

06 czerwca 2014 | Prawo | Łukasz Sitek

Choć małżonkowie mają równe udziały, każdy może żądać ustalenia ich wielkości 
w stopniu, w jakim przyczynił się do kupna domu czy samochodu.

Gdy ustaje wspólność majątkowa małżeńska, a taki skutek wywiera m.in. orzeczenie rozwodu, majątek wciąż jest współwłasnością małżonków. By było inaczej, trzeba go podzielić.

Jak? Najprościej – zawierając odpowiednią umowę. Z tym że gdy do majątku należy nieruchomość, musi mieć ona formę aktu notarialnego. Z reguły jednak małżonkowie są na tyle skłóceni, że trudno im dojść do porozumienia i wtedy o podziale decyduje sąd.

Może to uczynić już w wyroku rozwodowym na wniosek jednego z małżonków. Aby jednak mogło się tak stać, podział majątku nie może doprowadzić do nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Oznacza to, że nie zawsze może dojść do ustalenia w wyroku rozwodowym, co i do którego z małżonków należy. Wtedy byli małżonkowie muszą podzielić się majątkiem w odrębnie prowadzonym postępowaniu sądowym.

1000 zł wynosi opłata sądowa od wniosku o podział majątku

Sam podział majątku wspólnego może polegać na fizycznym przydzieleniu poszczególnych rzeczy, np. żona otrzymuje drogi samochód i sprzęt elektroniczny, a mąż jacht. Możliwe jest też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament