Co i do kogo należy po rozwodzie
Choć małżonkowie mają równe udziały, każdy może żądać ustalenia ich wielkości w stopniu, w jakim przyczynił się do kupna domu czy samochodu.
Gdy ustaje wspólność majątkowa małżeńska, a taki skutek wywiera m.in. orzeczenie rozwodu, majątek wciąż jest współwłasnością małżonków. By było inaczej, trzeba go podzielić.
Jak? Najprościej – zawierając odpowiednią umowę. Z tym że gdy do majątku należy nieruchomość, musi mieć ona formę aktu notarialnego. Z reguły jednak małżonkowie są na tyle skłóceni, że trudno im dojść do porozumienia i wtedy o podziale decyduje sąd.
Może to uczynić już w wyroku rozwodowym na wniosek jednego z małżonków. Aby jednak mogło się tak stać, podział majątku nie może doprowadzić do nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Oznacza to, że nie zawsze może dojść do ustalenia w wyroku rozwodowym, co i do którego z małżonków należy. Wtedy byli małżonkowie muszą podzielić się majątkiem w odrębnie prowadzonym postępowaniu sądowym.
1000 zł wynosi opłata sądowa od wniosku o podział majątku
Sam podział majątku wspólnego może polegać na fizycznym przydzieleniu poszczególnych rzeczy, np. żona otrzymuje drogi samochód i sprzęt elektroniczny, a mąż jacht. Możliwe jest też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta