Co można wyczytać z rubryk zawartych w księdze wieczystej
NIERUCHOMOŚCI | Zanim przedsiębiorca kupi lokal albo działkę budowlaną, warto, aby zajrzał do ich ksiąg wieczystych. Dzięki temu uniknie przykrych niespodzianek.
Najczęściej załatwiane sprawy w wydziałach wieczystoksięgowych to:
- zakładanie ksiąg wieczystych,
- wpisy praw oraz
- przygotowywanie i wydawanie odpisów.
Papier i online
Obecnie sądy prowadzą dwa rodzaje ksiąg wieczystych: papierowe oraz elektroniczne. Tych pierwszych jest już niewiele, systematycznie zastępują je prowadzone elektronicznie. Księgi w formie elektronicznej mają już wszystkie duże miasta. Te papierowe można spotkać jeszcze w mniejszych ośrodkach. W przyszłym roku mają być one już tylko wspomnieniem.
Uwaga! Załatwiając sprawy wieczystoksięgowe, można się spotkać z pojęciem migracji. To nic innego jak wożenie starych papierowych ksiąg do specjalnego ośrodka, gdzie nadaje się im formę elektroniczną. Potem wracają do sądu. W czasie migracji sądy nie dokonują wpisów ani nie dają odpisów. Wtedy trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zakończenie tej procedury.
Obie formy mają swoje wady i zalety. Podstawową zaletą odpisu z księgi elektronicznej jest czas. Wystarczy, że pracownik sądu kliknie kilka razy myszą i wydrukuje odpis z komputera. Można też, nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania, otrzymać odpis z księgi wieczystej nieruchomości znajdującej się w innej części Polski (pod warunkiem, że również jest prowadzona w wersji elektronicznej). Już niedługo też samemu będzie można wydrukować odpis z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta