Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co można wyczytać z rubryk zawartych w księdze wieczystej

06 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

NIERUCHOMOŚCI | Zanim przedsiębiorca kupi lokal albo działkę budowlaną, warto, aby zajrzał do ich ksiąg wieczystych. Dzięki temu uniknie przykrych niespodzianek.

Najczęściej załatwiane sprawy w wydziałach wieczystoksięgowych to:

- zakładanie ksiąg wieczystych,

- wpisy praw oraz

- przygotowywanie i wydawanie odpisów.

Papier i online

Obecnie sądy prowadzą dwa rodzaje ksiąg wieczystych: papierowe oraz elektroniczne. Tych pierwszych jest już niewiele, systematycznie zastępują je prowadzone elektronicznie. Księgi w formie elektronicznej mają już wszystkie duże miasta. Te papierowe można spotkać jeszcze w mniejszych ośrodkach. W przyszłym roku mają być one już tylko wspomnieniem.

Uwaga! Załatwiając sprawy wieczystoksięgowe, można się spotkać z pojęciem migracji. To nic innego jak wożenie starych papierowych ksiąg do specjalnego ośrodka, gdzie nadaje się im formę elektroniczną. Potem wracają do sądu. W czasie migracji sądy nie dokonują wpisów ani nie dają odpisów. Wtedy trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zakończenie tej procedury.

Obie formy mają swoje wady i zalety. Podstawową zaletą odpisu z księgi elektronicznej jest czas. Wystarczy, że pracownik sądu kliknie kilka razy myszą i wydrukuje odpis z komputera. Można też, nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania, otrzymać odpis z księgi wieczystej nieruchomości znajdującej się w innej części Polski (pod warunkiem, że również jest prowadzona w wersji elektronicznej). Już niedługo też samemu będzie można wydrukować odpis z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament