Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzinne sieci idą pod młotek

06 czerwca 2014 | Ekonomia i Rozwój
Wiele rodzinnych firm nie jest już w stanie funkcjonować samodzielnie. Zmiany wymusza coraz większa konkurencja.
źródło: Rzeczpospolita
Wiele rodzinnych firm nie jest już w stanie funkcjonować samodzielnie. Zmiany wymusza coraz większa konkurencja.

Handel | Biznes zaczyna przejmować kolejne pokolenie. Ale w ok. 30 proc. firm młodzi nie chcą kontynuować pracy rodziców. Dlatego czeka nas fala przejęć.

piotr mazurkiewicz

Polski handel tak naprawdę zaczął się rozwijać w latach 90. Pierwsze lata transformacji ustrojowej, jeszcze zanim na rynku pojawiły się zagraniczne koncerny, to istna eksplozja nowych pomysłów i formatów. Wiele z utworzonych wtedy firm działa do dziś, ale można już zaobserwować, że szykują się w nich poważne zmiany.

Zmiana pokoleń?

Według danych GfK już ponad połowa małych detalistów prowadzi działalność od co najmniej 11 lat. W 2013 r. udział operatorów prowadzących działalność dłużej niż 15 lat wzrósł do 38 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 31 proc.

– Widać, iż zachodzą zmiany. Z naszych szacunków wynika, że nawet co trzeci spadkobierca może nie być zainteresowany dalszym prowadzeniem rodzinnego biznesu – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Może to tylko przyspieszyć postępującą konsolidację na rozdrobnionym rynku, którego połowę wciąż stanowi tzw. tradycyjny handel, czyli głównie małe sklepy. Podobnie wysokiego udziału ten segment nie ma w żadnym innym kraju europejskim.

– Przeprowadzone przez BCG badania wskazują, że ok. 70 proc. firm rodzinnych upada lub zostaje sprzedanych, zanim druga generacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament