Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przyjąć do pracy cudzoziemca

06 czerwca 2014 | Dobra Firma | Anna Puszkarska

formalności | Przedsiębiorca, który chce zatrudnić obcokrajowca, musi uzyskać zezwolenie wojewody. W niektórych przypadkach wystarczy złożenie oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy.

Zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: u.p.z.) polski pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca, może potrzebować zezwolenia na pracę, jeżeli cudzoziemiec ma wykonywać ją na terytorium naszego kraju na podstawie umowy zawartej z polskim podmiotem. Zezwolenie może być wymagane także wtedy, gdy cudzoziemiec będzie pełnić funkcję w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji i ma zamiar przebywać w Polsce przez okres przekraczający łącznie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy (art. 88 u.p.z.). Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 u.p.z. wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza zatem zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców lub są spółkami kapitałowymi w organizacji.

Krok 1. Ustal, czy potrzebujesz zgody

U.p.z. przewiduje jednak wyjątki, gdy zezwolenie – ze względu na osobę cudzoziemca – nie jest wymagane. Cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania w Polsce pracy (bez zezwolenia) m.in. jeżeli jest obywatelem: państwa członkowskiego UE, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nienależącego do UE lub państwa niebędącego stroną umowy o EOG, który może korzystać ze swobody przepływu osób na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament