Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawsze blisko władzy

06 czerwca 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Petro Poroszenko | Barwna biografia ukraińskiego prezydenta elekta odpowiada jego mentalności, podejściu do biznesu i polityki.

W sobotę odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy. W przeprowadzonych 25 maja wyborach Petro Poroszenko – biznesmen, były minister spraw zagranicznych i gospodarki – zdobył 54,7 proc. głosów.

Wygrał w cuglach, w pierwszej turze. Może dlatego, że wyborcy liczyli, iż nowy prezydent nie potraktuje urzędu jako okazji do nabijania kabzy, budowy pałaców ze złotymi wannami i kandelabrami. Poroszenko jest bowiem jednym z najbogatszych Ukraińców, nazywają go „królem czekolady". Według tegorocznego rankingu „Forbesa" prezydent elekt jest szóstym najbogatszym obywatelem swojego kraju, z majątkiem 1,3 mld dol.

Jego koncern Roshen (nazwa to środkowa część nazwiska pisanego w transkrypcji angielskiej – Poroshenko) jest największym ukraińskim koncernem cukierniczym, ma zakłady na Ukrainie, w Rosji, na Węgrzech i Litwie. Robienie pieniędzy zaczął od importu ziaren kakaowca, od czego w połowie lat 90. przeszedł do produkcji słodyczy. Kupił kilka fabryk i dziś jego Roshen produkuje ok. 200 rodzajów słodyczy – w sumie 450 tys. ton rocznie. Eksportuje wyroby na cały świat – w tym do USA, Kanady, Niemiec, republik nadbałtyckich, Izraela i byłych republik radzieckich. Głównym rynkiem jest jednak Rosja.

Jednak w lipcu ubiegłego roku rosyjskiemu głównemu inspektorowi sanitarnemu Giennadijowi Oniszczence nie posmakowały cukierki od sąsiada. Zakazał wwozu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9857

Wydanie: 9857

Spis treści
Zamów abonament