Jak rozliczyć sprzedaż aportu
Sądy administracyjne rozwiały wątpliwości w zakresie prawa do potrącania kosztów podatkowych przy transakcji zbycia lub realizacji praw ze składników majątkowych wnoszonych do spółek osobowych.
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. w ustawie o CIT brak było wyraźnych przepisów dotyczących zasad ustalania wartości składników majątkowych (przykładowo nieruchomości, znaków towarowych, kontraktów terminowych), w tym ich wartości początkowej dla potrzeb amortyzacji, wnoszonych przez spółkę kapitałową jako wkład niepieniężny do spółki osobowej. Konsekwencją tego były wątpliwości co do zasad ustalania kosztów z tytułu późniejszej sprzedaży tych składników majątkowych (lub w odniesieniu do kontraktów terminowych – z tytułu realizacji praw z tych kontraktów).
Problem ten znalazł w ostatnim czasie rozwiązanie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Rozstrzygnięcia tych sądów mogą mieć niebagatelne znaczenie dla spółek kapitałowych, które przed 1 stycznia 2011 r. wnosiły wkłady do spółek osobowych. Niektóre z tych spółek będą miały bowiem prawo do uwzględnienia – zgodnie z orzecznictwem – pełnych odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej przedmiotu aportu z dnia jego wniesienia. Ponadto w przypadku zbycia takich składników majątkowych spółki będą miały prawo do rozpoznania kosztów podatkowych równych wartości rynkowej przedmiotu aportu na moment jego wniesienia (obniżonej o ewentualnie dokonane odpisy amortyzacyjne w odniesieniu do składników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta