Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akademia zamiast szkoły sędziów

25 czerwca 2014 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Temida | To nie minister sprawiedliwości powinien nadzorować szkolenie sędziów, lecz Krajowa Rada Sądownictwa. Wynika tak z zaleceń Komisji Europejskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa chce odgrywać większą rolę w szkoleniu kadr wymiaru sprawiedliwości z prawa unijnego. W podjętej właśnie uchwale pisze, że chce szkolić sędziów i aplikantów sędziowskich w niezależnej szkole – akademii sędziowskiej.

Czy nowa i kolejna szkoła jest rzeczywiście potrzebna? Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że szykują się zmiany w funkcjonowaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ale zapewnia, że nie myśli o powołaniu nowej szkoły. Tymczasem takie zalecenia kieruje do Polski Komisja Europejska.

Akademia sędziowska ma być szkołą tylko dla sędziów i aplikantów sędziowskich. Prokuratorzy mieliby mieć własną. Podobny model funkcjonuje np. w Hiszpanii.

Rada chce wpływu

– Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament