Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy nabywca nie zapłaci, przedsiębiorca skoryguje swoje rozliczenia

25 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli firma ma kontrahentów, którzy nie regulują terminowo należności wobec niej, to ma prawo do skorzystania 
z ulgi na złe długi. Dłużnik musi mieć jednak status czynnego podatnika VAT. W przeciwnym razie korekta nie jest możliwa.

Wykonuję usługi w zakresie zapewnienia dostępu do internetu. W trakcie weryfikacji stanu zaległości płatniczych okazało się, że kilkudziesięciu kontrahentów (nabywców) nie płaci za usługi w okresie kilku, a nawet kilkunastu ostatnich miesięcy. Wśród nabywców są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne. Czy mam prawo do korekty VAT należnego? Jakie warunki należy spełnić, aby odzyskać część podatku? Czy ewentualna spłata zaległości wpływa na rozliczenie VAT? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeśli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a).

Dodatkowe warunki

Ustawodawca wprowadził przy tym wiele dodatkowych warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do korekty VAT należnego (art. 89a ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament