Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy nabywca nie zapłaci, przedsiębiorca skoryguje swoje rozliczenia

25 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli firma ma kontrahentów, którzy nie regulują terminowo należności wobec niej, to ma prawo do skorzystania 
z ulgi na złe długi. Dłużnik musi mieć jednak status czynnego podatnika VAT. W przeciwnym razie korekta nie jest możliwa.

Wykonuję usługi w zakresie zapewnienia dostępu do internetu. W trakcie weryfikacji stanu zaległości płatniczych okazało się, że kilkudziesięciu kontrahentów (nabywców) nie płaci za usługi w okresie kilku, a nawet kilkunastu ostatnich miesięcy. Wśród nabywców są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne. Czy mam prawo do korekty VAT należnego? Jakie warunki należy spełnić, aby odzyskać część podatku? Czy ewentualna spłata zaległości wpływa na rozliczenie VAT? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeśli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a).

Dodatkowe warunki

Ustawodawca wprowadził przy tym wiele dodatkowych warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do korekty VAT należnego (art. 89a ust....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament