Gdy nabywca nie zapłaci, przedsiębiorca skoryguje swoje rozliczenia
Jeśli firma ma kontrahentów, którzy nie regulują terminowo należności wobec niej, to ma prawo do skorzystania z ulgi na złe długi. Dłużnik musi mieć jednak status czynnego podatnika VAT. W przeciwnym razie korekta nie jest możliwa.
Wykonuję usługi w zakresie zapewnienia dostępu do internetu. W trakcie weryfikacji stanu zaległości płatniczych okazało się, że kilkudziesięciu kontrahentów (nabywców) nie płaci za usługi w okresie kilku, a nawet kilkunastu ostatnich miesięcy. Wśród nabywców są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne. Czy mam prawo do korekty VAT należnego? Jakie warunki należy spełnić, aby odzyskać część podatku? Czy ewentualna spłata zaległości wpływa na rozliczenie VAT? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeśli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a).
Dodatkowe warunki
Ustawodawca wprowadził przy tym wiele dodatkowych warunków umożliwiających skorzystanie z prawa do korekty VAT należnego (art. 89a ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta