Kraje południa Europy przeciwne zaciskaniu pasa
Unia | EBC uważa, że wzrost gospodarczy nie może opierać się na wysokim zadłużeniu.
Anna Słojewska z Brukseli
EBC zabrał głos w debacie na temat paktu stabilności i wzrostu. „Musimy pamiętać, że zrównoważony wzrost gospodarczy nie może się opierać na wysokim poziomie długu prywatnego czy publicznego" – napisał Jens Weidmann z zarządu EBC we wczorajszym artykule w dzienniku „Sueddeutsche Zeitung".
Z nieoficjalnych informacji „Rz" wynika, że Niemiec nie jest odosobniony i cały zarząd EBC uważa, iż nie należy osłabiać paktu stabilności i wzrostu, który określa zasady dyscypliny fiskalnej w UE. EBC podaje przykład Francji, która dostała dodatkowe dwa lata na zredukowanie deficytu budżetowego. I nie wprowadziła obiecanych refom, a teraz znów żąda dwóch lat.
Z EBC zgadza się kanclerz Angela Merkel, która ostatnio powiedziała, że zmiany paktu nie wchodzą w grę. Reguły maksimum 3 proc. PKB dla deficytu budżetowego oraz 60 proc. PKB dla długu publicznego mają pozostać nienaruszone.
Negocjacje w PE
Z takim postulatem przystąpiła też do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta