Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakt czworga

25 czerwca 2014 | Rzecz o prawie | Krzysztof Uczkiewicz
źródło: materiały prasowe

Im więcej było zapewnień, że nie jest tak źle, tym bardziej było jasne, że 
z tłumaczeniami wyroków ETPCz trzeba coś zrobić 
– opowiada prawnik Krzysztof Uczkiewicz.

Wszystkich zaangażowanych w problematykę obrony praw człowieka musiała zelektryzować, o ile w ogóle do nich dotarła, wiadomość o wejściu w życie porozumienia w sprawie tłumaczenia i udostępniania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zawarli je 24 marca Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Trybunał Konstytucyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny.

Żegnaj, bolączko

Ponieważ porozumienie zostało już oficjalnie opublikowane na internetowych stronach sygnatariuszy, zainteresowany Czytelnik bez przeszkód dotrze do integralnego tekstu. To zwalnia autora od obowiązku referowania jego treści. Wystarczy przypomnieć, za specjalnie wydanym z tej okazji komunikatem Biura Rzecznika Prasowego MSZ, jakie były przesłanki i cele owego bezprecedensowego aktu. Otóż z komunikatu dowiadujemy się, iż „porozumienie (...) ma na celu umocnienie przestrzegania standardów ochrony praw człowieka w Polsce", będąc jednocześnie „wyrazem (...) potrzeby dialogu pomiędzy krajowymi instytucjami sądowymi a Trybunałem". Na jego mocy „wdrożony zostanie mechanizm współpracy pomiędzy czterema instytucjami, który będzie koordynowany przez MSZ". Dalej przeczytać można, że w ramach tej współpracy „partnerzy będą dokonywać wspólnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament