Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lasy godzą ogień z wodą

25 czerwca 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: materiały prasowe

Adam Wasiak | Nasza strategia musi zderzyć się z jednej strony z interesami firm drzewnych i meblarskich, a z drugiej – niektórych środowisk ekologów – mówi dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jesteście największą w Europie organizacją zarządzającą lasami publicznymi, z 7,2 mln ha drzewostanu, czwartymi co do wielkości zasobami drewna w UE i przychodami 7,5 mld zł rocznie. Mówią o was państwo w państwie...

Adam Wasiak: Kiedy w 1924 roku przejmowano, skupowano i scalano lasy w ramach jednej państwowej organizacji, chodziło o ratowanie rozproszonych zasobów naturalnych, zdewastowanych przez rabunkową politykę zaborców. To się udało, a skonsolidowane Lasy Państwowe w dużej mierze finansowały reformy Grabskiego. Zintegrowany państwowy zarząd nad lasami sprawdził się po II wojnie światowej, w której drzewostan ucierpiał w sposób katastrofalny. Państwo zalesiło 2,5 mln hektarów opustoszałych terenów, a potem w epoce gospodarki nakazowo-rozdzielczej leśnicy bronili racjonalnego urządzania lasu. Na początku lat 90. polska ustawa o lasach torowała drogę nowoczesnym rozwiązaniom zrównoważonego rozwoju w Europie.

I co z tego wynika?

Do dziś korzystamy z tego, że wielki może więcej. Nawet niemieccy leśnicy zazdroszczą nam ogólnokrajowej struktury, siły i pieniędzy na ochronę przyrody czy kosztownej restytucji zagrożonych gatunków. Rzeczywiście mamy pozycję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament