Lasy godzą ogień z wodą
Adam Wasiak | Nasza strategia musi zderzyć się z jednej strony z interesami firm drzewnych i meblarskich, a z drugiej – niektórych środowisk ekologów – mówi dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Jesteście największą w Europie organizacją zarządzającą lasami publicznymi, z 7,2 mln ha drzewostanu, czwartymi co do wielkości zasobami drewna w UE i przychodami 7,5 mld zł rocznie. Mówią o was państwo w państwie...
Adam Wasiak: Kiedy w 1924 roku przejmowano, skupowano i scalano lasy w ramach jednej państwowej organizacji, chodziło o ratowanie rozproszonych zasobów naturalnych, zdewastowanych przez rabunkową politykę zaborców. To się udało, a skonsolidowane Lasy Państwowe w dużej mierze finansowały reformy Grabskiego. Zintegrowany państwowy zarząd nad lasami sprawdził się po II wojnie światowej, w której drzewostan ucierpiał w sposób katastrofalny. Państwo zalesiło 2,5 mln hektarów opustoszałych terenów, a potem w epoce gospodarki nakazowo-rozdzielczej leśnicy bronili racjonalnego urządzania lasu. Na początku lat 90. polska ustawa o lasach torowała drogę nowoczesnym rozwiązaniom zrównoważonego rozwoju w Europie.
I co z tego wynika?
Do dziś korzystamy z tego, że wielki może więcej. Nawet niemieccy leśnicy zazdroszczą nam ogólnokrajowej struktury, siły i pieniędzy na ochronę przyrody czy kosztownej restytucji zagrożonych gatunków. Rzeczywiście mamy pozycję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta