Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolwenci i studenci, szykujcie się do aktywności gospodarczej

25 czerwca 2014 | Dobra Firma | Tomasz Król
gdzie różnica
źródło: Rzeczpospolita
gdzie różnica

Początkujący biznesmen może dostać pożyczkę na założenie firmy, a już trzy miesiące później na stworzenie w niej pierwszego miejsca pracy.

Dopuściły to obowiązujące od 27 maja 2014 r. art. 61e–art. 61x ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (nowelizacja z 14 marca 2014 r., DzU z 2014 r., poz. 598, dalej ustawa o promocji zatrudnienia).

Pożyczki na utworzenie stanowiska pracy oraz na podjęcie działalności gospodarczej są oprocentowane na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, która obecnie wynosi 2,75 proc. Jeden podmiot może dostać oba typy wsparcia. Przyznaje się je zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Pożyczek będą udzielać pośrednicy finansowi wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Posada dla bezrobotnego

Ta pożyczka ma służyć utworzeniu stanowiska pracy dla bezrobotnego albo skierowanego bezrobotnego, a nie zatrudnieniu konkretnej osoby. Mogą starać się o nią prowadzący działalność gospodarczą oraz posiadacze gospodarstwa rolnego. Wsparcie przewidziano też dla instytucji pomagających połączyć pracę z wychowaniem dziecka. Dlatego o pożyczki mają prawo wystąpić niepubliczne przedszkola i niepubliczne szkoły, żłobki lub kluby dziecięce tworzone i prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Pożyczki udziela się po złożeniu wniosku na podstawie umowy. Niezbędny jest kosztorys dla tworzonego stanowiska. Nie można zalegać ze spłatą rat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament