Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-audyt kosztem przedsiębiorcy

25 czerwca 2014 | Prawo | Paweł Rochowicz

Elektronizacja kontroli da fiskusowi informacje także o życiu prywatnym podatnika.

Od 2016 r. kontrole podatkowe w dużych firmach będą się mogły odbywać bez fizycznej obecności urzędników skarbowych. Dwa lata później ten sam scenariusz kontroli będzie dotyczył małych firm. Taki ma być efekt proponowanego przez Ministerstwo Finansów rozwiązania, polegającego na ujednoliceniu elektronicznych formatów danych przekazywanych kontrolującym (zwane Jednolitym Plikiem Audytowym, JPA). Choć daje obu stronom korzyści, może być dla podatników kosztowne.

Błyskawiczna analiza

Nowy system JPA umożliwi – najkrócej mówiąc – przetworzenie ogromnej ilości danych dostarczonych przez podatnika w bardzo krótkim czasie. To efekt użycia tzw. formatu XML jako formatu plików przekazywanych fiskusowi. W ten sposób nawet kilkuletnie zestawienia np. rozliczeń VAT pozwolą na szybkie wygenerowanie przez komputer urzędu skarbowego potrzebnych danych zarówno kontrolowanego podatnika, jak i jego kontrahentów. Ministerstwo Finansów przekonuje, że pozwoli to zwalczać oszustwa podatkowe.

Jest jednak i druga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament