Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co po Sztokholmie

25 czerwca 2014 | Prawo | Michał Narojek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita


Jakie priorytety 
na najbliższe lata w celu zachowania wolności, bezpieczeństwa 
i sprawiedliwości powinni wybrać przywódcy Europy
 – pisze prawnik.

Od 26 do 27 czerwca Rada Europejska zajmie się określeniem strategicznych wytycznych dla przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jakie priorytety wybiorą przywódcy Europy na najbliższe lata?

Obszar wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej rozwija się niezwykle dynamicznie od 15 lat. Zmiany zachodzące w tej dziedzinie były przedmiotem wieloletnich planów – z Tampere (1999), haskiego (2004) i sztokholmskiego (2009). Okres realizacji ostatniego z nich – programu sztokholmskiego – dobiega końca.

Traktat lizboński zmienił mechanizm planowania w tej dziedzinie. Artykuł 68 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że „Rada Europejska określa strategiczne wytyczne planowania prawodawczego i operacyjnego w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości". Realizacja tego krótkiego przepisu traktatu może być doskonałą okazją do nadania współpracy europejskiej nowego impulsu, wyznaczenia nowych strategicznych kierunków odpowiadających obecnym zagrożeniom i wyzwaniom.

To nie musi, a nawet nie powinno, oznaczać lawiny nowego europejskiego prawa. Wiele dobrych rozwiązań już przyjęto – należy jedynie zadbać o ich właściwą implementację.

Z Rzeszowa do Glasgow

Pogłębiona współpraca policyjna – wobec swobód, które daje Unia Europejska i z których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9872

Wydanie: 9872

Spis treści
Zamów abonament