Czy trzeba zapłacić VAT z tytułu sprowadzenia auta z USA
ZASADY | Gdy przywóz samochodu z państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska członka Wspólnoty, a potem dopiero trafia do Polski, to nie dochodzi w naszym kraju do importu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
- Kupiłem w USA samochód osobowy, który przejechał nie więcej niż 6000 km, a od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. Auto przypłynęło statkiem do holenderskiego portu, a formalnościami związanymi z odprawą auta zajęła się agencja celna (wszelkie należności celne i podatkowe zostały uregulowane w Holandii). Następnie samochód został przywieziony do Polski. Jakie znaczenie dla rozliczenia podatkowego takiego zakupu ma to, że nie prowadzę działalności gospodarczej? Czy od nabycia tego auta należy zapłacić polski VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlegają określone czynności. Są to:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W przedmiotowej sprawie czytelnik kupił samochód w kraju trzecim (USA). Samochód ten został wprowadzony na terytorium Unii Europejskiej w Holandii, a następnie przywieziony do Polski. Wobec tego należy rozważyć, czy dana transakcja spełnia przesłanki do uznania jej za import towarów albo wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, czy też może jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta