Czy zniszczenie towaru wymaga korekty VAT
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest związane z samym zamiarem wykorzystania nabytych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych w momencie zakupu, a nie z ich rzeczywistym użyciem.
Firma ABC zajmuje się handlem detalicznym. Z uwagi na upływ terminu przydatności do użycia niektórych towarów handlowych (np. artykułów spożywczych) zmuszona była do ich zniszczenia. Podatek naliczony przy zakupie tych towarów został odliczony w całości w poprzednich miesiącach. Czy w związku ze zniszczeniem tych towarów firma ABC powinna skorygować odliczony VAT? – pyta czytelnik.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Zakładamy, że przy nabyciu towarów, o których mowa w pytaniu, firmie ABC przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Nie trzeba czekać
Ustawa o VAT nie przewiduje, aby podatnik musiał oczekiwać na moment sprzedaży towarów lub świadczenia usług, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta