Rośnie apetyt na cięcie stóp
Finanse | Coraz większe są oczekiwania, że we wrześniu RPP obniży koszt pieniądza. Ale oprocentowanie kredytów gotówkowych może spaść nawet bez tego.
Anna cieślak-wróblewska Monika sajewicz
Inwestorzy obstawiają obniżkę stóp procentowych już od połowy maja. Początkowo były to nieśmiałe ruchy, ale w ostatni piątek kontrakty na stopy procentowe spadły do rekordowo niskiego poziomu, o 0,4 pkt proc. niższego niż obecny WIBOR-3M. Oznacza to oczekiwania, że w ciągu pół roku Rada Polityki Pieniężnej obniży najważniejszą stopę procentową do 2 proc. z obecnych 2,5 proc.
Mocno poniżej celu
Ale nikt się nie spodziewa, że do obniżki dojdzie już na zaczynającym się dziś posiedzeniu Rady. Co prawda Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP, stwierdziła, że wniosek o obniżkę stóp może zostać postawiony, jednak ma on praktycznie zerowe szanse na uzyskanie poparcia. Za to rysuje się szansa na ścięcie kosztu pieniądza we wrześniu.
2,75 mld zł zwiększyła się od stycznia do maja wartość kredytów konsumpcyjnych. Rok temu wzrost w tym okresie wyniósł 1,5 mld zł
– Wówczas RPP obniży stopy o 0,25 pkt proc., do 2,25 proc. – prognozuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Polska. Za takim ruchem przemawia brak presji inflacyjnej (w wakacje ogólny poziom cen konsumpcyjnych ma być nawet niższy niż rok wcześniej), mimo rosnących płac, a także brak przyspieszenia wzrostu gospodarczego w II kw. – W takiej sytuacji Rada powinna pokazać, że równie poważnie traktuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta