Trzeba uważać, żeby skutki nie okazały się odwrotne do zamierzonych
Ewentualny wpływ reformy usług audytorskich na rodzimy rynek należy rozpatrywać w podziale na poszczególne zagadnienia, które ona obejmuje.
Stosowanie Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej
Zarówno zmieniona dyrektywa, jak i rozporządzenie przyznają Komisji Europejskiej prawo do wprowadzania do stosowania MSRF. Ponieważ niektóre państwa członkowskie stosują już MSRF, ich przyjęcie na poziomie Unii Europejskiej będzie zrównaniem zasad i szans. Państwa będą mogły stosować standardy lokalne tylko wtedy, gdy nie będzie przyjętego przez komisję MSRF regulującego dane zagadnienie.
Ponieważ MSRF są znacznie szersze i bardziej szczegółowe niż Krajowe Standardy Rewizji Finansowej, implementacja przepisu w Polsce będzie oznaczała konieczność stosowania standardów międzynarodowych przez wszystkie firmy audytorskie przeprowadzające badania statutowe.
W przypadku polskiego rynku audytorskiego przewagę mają tu duże międzynarodowe firmy sieciowe, które najczęściej już teraz stosują metodologię badania sprawozdań narzuconą przez sieć, która jest w pełni zgodna z MSRF.
Lokalne spółki audytorskie czeka więc spore wyzwanie w tym zakresie, szczególnie że oficjalne tłumaczenie MSRF jest często trudno zrozumieć bez wspierania się tekstem oryginalnym. Problemem może być tu choćby bariera językowa.
Czarna lista
Celem reformy w tym zakresie było zapewnienie, że biegły rewident i firma audytorska są całkowicie niezależni w pełnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta