Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne auto w działalności

30 czerwca 2014 | Ekspert księgowy

Gdy maszyna jest współwłasnością podatnika, podstawę jej odpisów ustala się proporcjonalnie do udziału przedsiębiorcy we własności tej rzeczy. W przypadku małżonków będzie miało na nią wpływ istnienie rozdzielności majątkowej.

Marcin Szymankiewicz

∑ Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. W czerwcu br. kupiłem na jej potrzeby samochód osobowy. Ponieważ jestem we wspólności ustawowej z żoną, nabyty samochód wszedł do naszego majątku wspólnego. Czy mogę go zaliczyć do środków trwałych mojej firmy? Żona nie prowadzi działalności gospodarczej – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

∑ budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

∑ maszyny, urządzenia i środki transportu,

∑ inne przedmioty >patrz ramka

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Tak więc wskazane powyżej składniki majątku (m.in. środki transportu, w tym samochody osobowe)  zalicza się do środków trwałych podlegających amortyzacji,  jeżeli spełniony jest m.in. warunek, że dany składnik majątku jest własnością lub współwłasnością podatnika. Wyjątkiem są pojazdy używane na podstawie umów leasingu finansowego (zob. art. 22a ust. 2 pkt 3 ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9876

Wydanie: 9876

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Polskie Meble

Rzecz o biznesie

Zamów abonament