Gdy przedmiot leasingu staje się środkiem trwałym
Nie ma przeszkód, aby finansujący amortyzował samochód po zakończeniu jego używania przez leasingobiorcę. Określając wartość początkową pojazdu, musi wziąć pod uwagę kwotę spłaty i ewentualne dotychczasowe odpisy.
Marcin Szymankiewicz
∑ 1 lipca 2011 r. Alfa spółka z o.o. – jako finansujący – zawarła umowę leasingu finansowego z przedsiębiorcą (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą). Przedmiotem leasingu był samochód osobowy, który spółka nabyła w tym celu od dilera. Zgodnie z umową odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonywał korzystający. Z tego względu samochód nie został przez spółkę Alfa wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
30 czerwca 2014 r. umowa leasingu zostanie przedterminowo rozwiązana na mocy porozumienia stron i korzystający nie wykupi przedmiotu leasingu. W dotychczasowych opłatach spółka Alfa otrzymała 80 proc. spłaty wartości początkowej. Firma rozważa przeznaczenie tego pojazdu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i przyjęcie samochodu do ewidencji środków trwałych. Jak spółka powinna ustalić wartość początkową takiego środka trwałego? – pyta czytelnik.
Ustawodawca w szczególny sposób nakazał ustalać wartość początkową środków trwałych wprowadzanych do ewidencji środków trwałych finansującego, gdy po zakończeniu umowy leasingu finansowego przedmiot leasingu nie zostanie wykupiony przez korzystającego, lecz stanie się środkiem trwałym u dotychczasowego finansującego.
Stosownie do art. 16ł ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli zgodnie z przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta