Czy dywidenda dla szwajcarskiej spółki jest zwolniona z CIT
Przepisy dotyczące wymiany informacji podatkowych wprowadzono do konwencji między Polską a Szwajcarią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania od 1 stycznia 2012 roku. W konsekwencji organy mają prawo twierdzić, że w 2011 r. nie były w stanie zweryfikować informacji niezbędnych do zastosowania zwolnienia w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów z wypłaconego udziału w zysku.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 czerwca 2014 r. (I SA/Wr 113/14).
Spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów z dywidend za rok 2011. Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty, powołując się na ustanowiony w art. 22b ustawy o CIT warunek istnienia podstawy prawnej do wymiany informacji podatkowych między polskimi i zagranicznymi organami podatkowymi.
Organy wskazały, że konwencja między RP a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku z 2 września 1991 r. w roku 2011 nie przewidywała możliwości wymiany informacji podatkowych. Zdaniem organu, nie znajduje również zastosowania umowa między WE a Konfederacją Szwajcarską, ustanawiająca środki równoważne środkom ustanowionym w dyrektywie Rady 2003/48/WE w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Nie jest to bowiem wymieniona w art. 22b ustawy o CIT inna ratyfikowana umowa międzynarodowa, której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta