Niemiecka firma nie musiała rejestrować się w Polsce
Szczególna procedura przy świadczeniu usług turystyki, określona w art. 119 ustawy o VAT, nie ma zastosowania do przewozu osób we własnym zakresie.
Firma z siedzibą w Niemczech nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych. Organizuje m.in. wycieczki autokarowe do uzdrowisk w Polsce. Z wniosku o interpretację wynikało, że przewóz turystów, będący integralną częścią wykupionej wycieczki, firma wykonuje własnymi autokarami jako element usługi całościowej. Sprzedaż wycieczek oraz pobieranie płatności następuje wyłącznie w Niemczech. Żadne usługi nie są sprzedawane (i żadne płatności nie są realizowane) w Polsce, w szczególności nie jest możliwe kupno biletu w autobusie od kierowcy.
Wnioskodawca uważał, że nie musi się rejestrować jako podatnik VAT w Polsce. Nie świadczy bowiem usług okazjonalnego przewozu osób. Przewóz turystów jest częścią całościowej usługi wycieczki, która zgodnie z art. 307 dyrektywy 112 podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim siedziby świadczącego.
Fiskus nie zgodził się z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta