Błędne L4 nie zapewni zasiłku
Zwolnienie lekarskie najpierw trzeba prześwietlić pod kątem jego formalnej poprawności. Nieprawidłowe L-4 to nie tylko takie, które zawiera pomyłki, ale też wydane za wcześnie lub zbyt późno, licząc od dnia badania.
Radosław Kaczmarek
Pracownik, który nie może podjąć pracy z powodu własnej niedyspozycji chorobowej, choroby dziecka lub innego członka rodziny, musi tę okoliczność odpowiednio udokumentować. Podstawą do usprawiedliwienia tej nieobecności jest prawidłowo wypełnione zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.
∑ Pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym siedmioletnim synem. Wystawiono je 3 listopada 2014 r. na okres od 7 do 21 listopada. Poinformowaliśmy ją o braku prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ zwolnienie lekarskie zostało błędnie wystawione. Lekarz wydał je od czwartego dnia po przeprowadzeniu badania. Z wyjaśnień pracownicy wynika, że z wizytą u lekarza była z małżonkiem, który w tym dniu otrzymał zwolnienie na opiekę nad tym dzieckiem od 3 do 6 listopada 2014 r. Czy w tej sytuacji można podjąć wypłatę? – pyta czytelnik.
To zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego nad chorym dzieckiem. Zostało bowiem wystawione na okres rozpoczynający się nie później niż czwartego dnia po dniu badania, a badanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta