Firmy pożyczkowe się niecierpliwią
Rząd już od ponad roku pracuje nad korzystnymi dla konsumentów zmianami w ustawie, które zakładają m.in. ograniczenie całkowitych kosztów pożyczki.
Agnieszka kamińska
Według szacunków firmy konsultingowej PwC około 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce jest zadłużonych w firmach pożyczkowych, których działalność nie jest kontrolowana przez nadzór finansowy.
Ponieważ rynek pozabankowy w naszym kraju w ostatnich latach dynamicznie się rozwinął (jego wartość szacuje się już na ok. 4 mld zł), Ministerstwo Finansów przygotowało projekt regulacji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów i przejrzystość działania firm pożyczkowych.
Korzystne dla klientów
Dokument jednak utknął w toku prac rządowych. Jego pierwsza, wielokrotnie zmieniana później wersja powstała w październiku ub.r. Firmom pożyczkowym doskwiera decyzyjny pat rządzących, ponieważ nowe przepisy będą miały wpływ na ich działalność. – Rynek finansowy, ale także i konsumenci, czeka na nowe prawo, które ma na celu uregulowanie sektora pożyczek gotówkowych, zapewnienie klientom lepszej ochrony ich interesów, a także uporanie się z nieprawidłowościami – mówi Patrycja Rogowska-Tomaszycka, dyrektor działu korporacyjnego największej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta