Przed finiszem kariery zarobki pod kontrolą
Osoba pobierająca świadczenie lub zasiłek przedemerytalny niezwłocznie powiadamia ZUS o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości.
Od 1 grudnia 2014 r. zatrudnimy na pół etatu pracownika, który od dwóch lat pobiera świadczenie przedemerytalne, i będzie zarabiał u nas 850 zł miesięcznie. Czy i kto powinien powiadomić ZUS o tych zarobkach? Czy osiągany przychód nie spowoduje zawieszenia świadczenia przedemerytalnego? – pyta czytelniczka.
Zasady zawieszania prawa do świadczenia przedemerytalnego i zmniejszania jego wysokości z uwagi na osiąganie przychodu określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 170 dalej ustawa).
Jakie obowiązki
Osoba pobierająca świadczenie lub zasiłek przedemerytalny musi niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości. Wymóg taki mają też odpowiednio pracodawca i zleceniodawca, a dla osoby pełniącej służbę – właściwa jednostka organizacyjna. Niezwłocznie informują ZUS o zatrudnieniu uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego oraz o wysokości jego wynagrodzenia. Po zakończeniu roku rozliczeniowego przesyłają ZUS do 31 maja dane o zarobkach uzyskanych przez świadczeniobiorcę w kolejnych miesiącach.
Świadczenie przedemerytalne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta