Mniej polityki, więcej konkurencyjności
Obniżenie ceny gazu to kluczowa kwestia dla całego polskiego przemysłu – pisze członek zarządu ds. rozwoju Grupy Boryszew.
Mikołaj budzanowski
Liberalizacja rynku gazu jest najskuteczniejszym narzędziem obniżenia ceny surowca, a przez to podtrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki. Rodzimy przemysł nie może przegrywać z produktami z Europy Zachodniej ze względu na wyższe ceny gazu.
Zmienia się praktyka kontraktowania gazu na rynku europejskim. Tendencja ta jest bardzo wyraźna w Europie Zachodniej. Obrót gazowy na rynkach spotowych wzrósł z poziomu 15 proc. do ponad 50 proc. w 2013 r. Ceny osiągane w wolnym obrocie gazem są często korzystniejsze od kontraktów długoterminowych. Średnia cena kontraktów na niemieckiej giełdzie w ostatnich czterech latach wynosiła 95 zł, czyli około 320 dol. za 1000 m sześc.
Niższe ceny dla przedsiębiorstw
Otwarta w grudniu 2012 r. Polska Giełda Gazu (Towarowa Giełda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta