Polska wschodzącym liderem badań i rozwoju
Rodzima gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna, ale motorem napędowym są pieniądze publiczne. Brakuje też współpracy nauki z biznesem.
michał duszczyk
Polska ma potencjał, by stać się liderem innowacji w regionie – wynika z raportu przygotowanego przez CEED Institute na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Eksperci przeanalizowali w nim rozwój innowacyjności w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Badania pokazują, że choć w tej grupie państw to Czechy i Węgry wydają najwięcej na badania i rozwój w stosunku do PKB, to jednak Warszawa i Kraków są najbardziej innowacyjnymi ośrodkami w regionie, zatrudniającymi najwięcej naukowców i inżynierów.
Publiczne innowacje
Raport „Polska – wschodzący lider innowacji na tle Grupy Wyszehradzkiej" przedstawia drogę, jaką przeszły kraje Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja) w okresie transformacji gospodarczej, pod kątem rozwoju innowacyjności, która w dzisiejszej globalnej gospodarce coraz częściej decyduje o konkurencyjności państw i regionów.
W 2000 r. Unia Europejska postawiła sobie za cel przeznaczać 3 proc. PKB na inwestycje w działalność badawczo-rozwojową. Jednak w 2012 r. średni poziom tych wydatków w krajach UE28 wyniósł zaledwie 2,07 proc. W przypadku krajów Grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta