Kiedy potrącenie zostanie dokonane
Wzajemne umorzenie zobowiązań powstaje wyłącznie w razie skutecznego dokonania potrącenia obu wierzytelności.
Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Często zarzut potrącenia jest podnoszony w procesie sądowym, jednak nie zawsze skutecznie.
Skuteczne potrącenie jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione jego wszystkie przesłanki. Potwierdził to Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 stycznia 2013 r. (I ACa 1385/12), wskazując, że aby mogło dojść do potrącenia, muszą być spełnione łącznie cztery przesłanki:
- wzajemność wierzytelności,
- jednorodzajowość świadczeń,
- wymagalność wierzytelności,
- zaskarżalność wierzytelności.
Przesłanka wymagalności, wbrew literalnemu brzmieniu art. 498 § 1 k.c., dotyczy wyłącznie wierzytelności potrącającego. Wynika to z faktu, że potrącenie jest jednoznaczne z przymusowym zaspokojeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta