Pacjentów sposób na dokumenty
Gdy szpital nie chce wydać historii choroby, pomóc może rzecznik praw obywatelskich lub wojewódzka komisja.
katarzyna nowosielska
Dostęp do historii choroby w przychodni lub szpitalu to fundamentalne prawo pacjenta. Tak stanowią przepisy ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. W praktyce bywają trudności z egzekwowaniem tego prawa.
Kłopot ma często rodzina po śmierci bliskiej osoby w szpitalu, gdy np. chce sprawdzić w dokumentacji medycznej, jak przebiegało jej leczenie i co było przyczyną śmierci. Teoretycznie mają prawo wglądu do dokumentacji. Przepis art. 26 ustawy wskazuje, że po śmierci chorego prawo do oglądania jego dokumentacji medycznej ma bliski, którego ten zdążył przed śmiercią do tego upoważnić.
W rzeczywistości może się zdarzyć, że ktoś zmarł nagle, a trafił do szpitala np. z wypadku nieprzytomny. Jeśli nie zdążył nikogo upoważnić, to nikt z jego bliskich nie zajrzy do dokumentacji po zmarłym.
Bywa też, że pacjent upoważnił kiedyś żonę bądź dorosłe dziecko w przychodni, do której stale chodził. Tymczasem gdy trafił do szpitala, nie zdążył podpisać takiego dokumentu. Wówczas szpitale często odmawiają dostępu do dokumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta