Jakich formalności dopełnić, żeby wyciąć drzewa i krzewy
Usuwanie drzew lub krzewów z nieruchomości w większości przypadków wymaga zezwolenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Inwestor, który nie dopełni tych formalności, musi się liczyć z karą pieniężną.
Ograniczenia związane z wycinaniem drzew i krzewów wynikają z ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (dalej: u.o.p.). Przewidziano w niej, że ich usuwanie z terenu nieruchomości wymaga z reguły zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W sytuacji gdy dana nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków, a w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy – starosta. Podkreśla się, że zezwolenie na wycięcie drzewa jest wyjątkiem od zasady zachowania drzewa jako podlegającego ochronie prawnej elementu przyrody (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 kwietnia 2014 r., sygn. IV SA/Wa 450/14).
Krok 1.
Ustal, czy potrzebujesz zezwolenia
Przepisy przewidują sytuacje, gdy zezwolenie nie jest wymagane. Dotyczy to drzew i krzewów:
- w lasach,
- owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową,
- na plantacjach drzew i krzewów, a także
- takich, których wiek nie przekracza dziesięciu lat.
Na podstawie decyzji właściwego organu, bez uzyskiwania dodatkowego zezwolenia, usuwa się drzewa i krzewy, które utrudniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta