Dwa rozwiązania na różne sytuacje
Faktoring i forfaiting to usługi pomagające utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu. Pozwalają na nabywanie przez wyspecjalizowaną instytucję (faktora bądź bank) wierzytelności handlowych.
Forfaiting jest polecany spółkom, które realizują duże kontrakty w długim terminie. Jest stosowany przez przedsiębiorstwa w sytuacjach, gdy mają potrzebę upłynnienia pojedynczych średnio– lub długoterminowych wierzytelności handlowych przed terminem ich wymagalności. W tego typu transakcjach sprzedającemu zależy na uzyskaniu szybkiego finansowania oraz – co najważniejsze dla przedsiębiorców – przejęciu ryzyka niewypłacalności odbiorcy.
– Instytucje finansowe oferujące tego typu rozwiązania zapewniają 100-proc. finansowanie wierzytelności, bez prawa regresu do sprzedającego. Dzieje się to jednak przy spełnieniu bardzo ostrych wymagań zarówno w stosunku do dostawcy, odbiorcy, jak i samej wierzytelności. Wypłacalność odbiorcy dodatkowo musi być odpowiednio zabezpieczona przez np. weksel, akredytywę (forma rozliczeń krajowych i zagranicznych za pośrednictwem banku stosowana jako instrument zabezpieczający interesy stron kontraktu – red.) lub gwarancję bankową – mówi Jarosław Poloczek, zastępca dyrektora handlowego ds. faktoringu w Coface.
W Polsce forfaiting stosuje się głównie w obrotach zagranicznych, ponieważ oprócz zalet w postaci szybkiego dostępu do środków obrotowych bez prawa regresu pozwala również dość skutecznie zabezpieczać ryzyko walutowe kontraktu. – W praktyce oznacza to otrzymanie finansowania wierzytelności w walucie kontraktu, przy jednoczesnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta