Oszczędzać energię i płacić mniej
Zapalone światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma czy sprzęty pozostawione w stanie uśpienia – to wszystko powoduje, że rachunki za prąd są wysokie. Żeby to zmienić, wystarczą chęci i zmiana niewłaściwych nawyków.
Wiedza Polaków na temat oszczędzania energii rośnie z roku na rok. Wyniki badania przeprowadzone przez TNS Polska w ramach realizowanej przez RWE Polska siódmej edycji kampanii „Świadoma energia" pokazały, że Polacy chętnie oszczędzają energię i doceniają związane z tym korzyści. Blisko 1/3 rodaków obserwuje wyraźną obniżkę rachunków za prąd w swoim domu, w związku z tym chętniej też oszczędzają prąd w miejscu pracy.
Niestety, niewielu pracodawców prowadzi działania i akcje edukacyjne związane z oszczędzaniem energii. Ponad połowa zatrudnionych respondentów wskazała, że w ich miejscu pracy nie podejmuje się żadnych działań związanych z ograniczaniem zużycia prądu. Niespełna jedna czwarta odpowiedziała, że w ich firmach tylko od czasu do czasu pojawiają się tego typu inicjatywy. Według aktywnych zawodowo Polaków do najczęstszych sposobów oszczędzania energii w przedsiębiorstwach, gdzie podejmowane są takie działania, należą: wymiana oświetlenia na energooszczędne, unikanie pozostawiania sprzętów elektrycznych w trybie stand-by, zwracanie uwagi na klasę energetyczną urządzeń.
Najczęściej gaszą światło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta