Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie więcej pieniędzy na majówkę i pomoc dla załogi

02 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Renata Majewska
źródło: Rzeczpospolita

DO 31 GRUDNIA | W tym terminie pracodawcy muszą ostatecznie skorygować odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Decydują też o tym, jak będą wyglądać ich powinności wobec personelu w przyszłym roku.

Renata Majewska

W 2015 r. odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) zostały zamrożone po raz czwarty. Nadal pracodawcy będą je ustalać od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej z drugiej połowy 2010 r., czyli od 2917,14 zł (art. 2 projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, znajdującej się w pracach komisyjnych Sejmu po I czytaniu).

Wysokość odpisów socjalnych w 2015 r. przedstawia >patrz tabela.

Roczna korekta

Do końca grudnia zakłady zatrudniające co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i prowadzące zfśs, przeprowadzają finalne rozliczenie pieniędzy ulokowanych na jego wyodrębnionym rachunku bankowym. Czynią to na podstawie faktycznego przeciętnego stanu zatrudnienia u siebie w 2014 r., odnosząc je do planowanej średniej liczby etatowców w tym okresie, wedle której oszacowali i przekazali odpisy na fundusz.

Pracodawcy, którzy chcą uwolnić się od socjalnych obowiązków w 2015 r., do końca roku powinni zmienić firmowe przepisy

Przypominamy, że odpisy przelewa się na konto funduszu w dwóch ratach: do 31 maja w wysokości 75 proc. ich wartości i resztę do 30 września.

Jeśli ostatniego dnia roku rzeczywiste średnie zatrudnienie w 2014 r. okaże się wyższe od planowanego, na mocy którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament