Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy zimno pomaga

02 grudnia 2014 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Dramatyczne wypadki naturalnej hipotermii wskazują drogę lekarzom - pisze Krzysztof Kowalski.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu walczą o życie dwuletniego chłopczyka, który wyszedł w mroźną noc z domu, błąkał się, stracił przytomność, a temperatura jego ciała spadła do 12 st. C. Lekarze wprowadzili do żył i tętnic dziecka specjalne plastikowe rurki (kaniule), którymi krew wypłynęła poza organizm do aparatury ogrzewającej ją o 6–9 st. C w ciągu godziny. W ten sposób temperaturę ciała podwyższono do 27 st. C.

Teraz dziecko jest głęboko uśpione, krążenie i oddychanie zapewnia specjalna aparatura. Życiu chłopca nie zagraża niebezpieczeństwo, ale nie wiadomo, czy i jakie zmiany zaszły w jego mózgu.

Cud natury

Znane są przypadki, gdy człowiek wpada do zimnej wody i mimo skrajnego wychłodzenia powraca do życia. Na przykład do takiego niezwykłego przypadku doszło w Szwecji w 1999 roku. Gdy 30-letnia Anna Elisabeth Johansson Bågenholm przebywała w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament