Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma odszkodowania, jest świadczenie usług

02 grudnia 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Z WOKANDY. Kwota wypłacona na podstawie porozumienia z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu podlega opodatkowaniu VAT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 października 2014 r. (III SA/Wa 1230/14).

Stan faktyczny

Spółka prowadzi działalność polegającą głównie na wynajmie lokali użytkowych. Jest m.in. stroną umowy o najem lokalu użytkowego. Najemca jest podatnikiem VAT. Umowa została zawarta na siedem lat (umowa na czas określony) z możliwością przedłużenia na następny okres trzyletni. Najemca wystąpił do spółki o wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu.

Podatniczka wyjaśniła, że po negocjacjach zostało zawarte porozumienie. Na jego mocy umowa najmu lokalu użytkowego została rozwiązana. Z tytułu strat i utraconych korzyści z powodu jej rozwiązania najemca zobowiązał się do zapłaty odszkodowania. Kwota ta została określona, ale była niższa niż suma opłat czynszowych, która była należna spółce do końca siedmioletniego okresu najmu. Firma zapytała, czy odszkodowanie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu podlega opodatkowaniu VAT. Sama uważała, że nie, bo nie jest ono wynagrodzeniem za świadczenie usług.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Wyjaśnił, że rozwiązanie umowy najmu poprzez zawarcie porozumienia oraz wpłacenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament