„Ą” i „ę” w treści faktury
VAT | Dokument sprzedaży, który nie zawiera obowiązkowych danych wymaganych przez przepisy, jest wystawiony w sposób wadliwy. W zależności od wagi naruszenia podatnik popełnia przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe.
Edyta Zaniewicz
Ustawa o VAT określa, jakie dane obowiązkowo musi zawierać faktura. Praktyka bywa jednak daleka od wymogów ustawowych. Oznaczenia w treści faktury: oryginał i kopia, data sprzedaży czy faktura VAT to ciągle standard, chociaż ustawodawca ich nie wymaga. Uproszczenia w nazwach towarów i usług, brak polskich znaków to też częsta praktyka.
Dane, jakie obowiązkowo muszą być podane w treści faktury, są określone w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Pojęcie wadliwego wystawienia faktury praktycznie może obejmować każdy przypadek wystawienia faktury z naruszeniem art. 106e ustawy o VAT. Teoretycznie mandatem może być ukarany podatnik, który dopuści się umyślnie nawet najmniejszej pomyłki w fakturze.
Nazwa towaru lub usługi
Stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT faktura powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Oznacza to konieczność takiego opisania przedmiotu sprzedaży, aby strony transakcji miały możliwość identyfikacji sprzedanego/zakupionego towaru czy usługi. Przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na ogólne sformułowania typu: materiały budowlane, akcesoria biurowe, artykuły przemysłowe czy spożywcze czy rośliny ozdobne.
Problematyczne jest jednak to, jak bardzo szczegółowa ma być nazwa towaru lub usługi. W dużej mierze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta