Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpłata składek przez pośrednika na ryzyko płatnika

02 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Jarosław Myszkowski

Składając dyspozycję przelewu pieniędzy do ZUS ostatniego dnia terminu, płatnik ryzykuje, że bank nie zdąży wykonać jego zlecenia i nie obciąży jego rachunku tego samego dnia. To zaś oznacza spóźnienie się z zapłatą składek.

Płatnicy składek mają obowiązek dokonywać wpłat na rzecz ZUS w odpowiednich terminach. Gdy się spóźnią, ryzykują nie tylko koniecznością zapłacenia odsetek, ale też nałożeniem kary w postaci opłaty dodatkowej oraz utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Problem w tym, że nie ma jednomyślności w kwestii tego, czy za dzień dokonania zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne należy uznać datę wpływu należności na konto ZUS czy dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika. Różnice dotyczą też oceny ryzyka przypadkowej utraty pieniędzy przez instytucje obsługujące wpłaty.

Ustawowe granice

Terminy opłacania składek są określone w art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.; dalej ustawa o sus). Przepis ten przewiduje, że płatnik musi regulować składki za dany miesiąc nie później niż:

  • do 10. dnia następnego miesiąca – gdy jest osobą fizyczną opłacającą składki wyłącznie za siebie,
  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – w przypadku pozostałych płatników.

Uzupełnieniem tej regulacji jest art. 47 ust. 8 ustawy o sus. Przewiduje on, że instytucje obsługujące wpłaty składek mają obowiązek niezwłocznego ich transferu za pośrednictwem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament