Systemy nie współpracują ze sobą
Opinia | Każda polska gmina i każdy urząd miasta, a nawet urząd wojewódzki i ministerstwo informatyzują się mozolnie na własną rękę, w odmienny sposób.
Według World Economic Forum Polska zajmuje przedostatnie miejsce w informatyzacji administracji pośród państw Unii Europejskiej, wyprzedzając jedynie Bułgarię. Jaki jest tego powód?
Krzysztof Komorowski z Instytutu Sobieskiego:
Brak celu. Informatyzacja nie jest procesem autonomicznym. Może ona skutecznie wspierać realizację konkretnych celów i określonej misji państwa, przełożonej na konkretne zadania instytucji publicznych. Jeśli jednak misja państwa, cele i zadania poszczególnych instytucji publicznych nie są jasno określone, także kierunki ich informatyzacji nie mogą być w sensowny sposób zdefiniowane. W ponad dziesięciu strategiach i planach informatyzacji państwa ogłoszonych od 2000 roku nie tylko cele były zdefiniowane w sposób zupełnie niemierzalny, ale nawet trudno się było ich domyślić. Celem powinno być oczywiście usprawnienie konkretnych procesów ważnych dla obywateli (w tym także urzędników).
Informatyzacja może wspierać realizację konkretnych celów
Technologia nie zastąpi myślenia obywatelocentrycznego. Przedsięwzięcia informatyczne są ze swej natury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta