Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre gwarancje

02 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: materiały prasowe

Odpowiedni podział ryzyka pomiędzy gwaranta i bank powinien zapobiec poręczaniu kredytów dla firm w złej sytuacji finansowej – pisze ekspert NBP.

Paweł Gąsiorowski

Program portfelowych gwarancji kredytowych de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego, wprowadzony w marcu 2013 r., został przyjęty przez banki z entuzjazmem. Świadczy o tym zarówno kwota gwarancji (14 mld zł do końca września 2014 r.), jak i ich dynamika. Sukces programu może zaskakiwać, zwłaszcza w porównaniu z małym wykorzystaniem gwarancji regionalnych funduszy poręczeń kredytowych.

W roku 2013 przyznane gwarancje wzrosły do 0,4 proc. PKB. Mimo to ich wykorzystanie w Polsce wciąż jest niewielkie w porównaniu z innymi krajami UE, na co wskazuje raport Inicjatywy Wiedeńskiej pt. „Credit Guarantee Schemes for SME lending in Central, Eastern and South-Eastern Europe". Na Węgrzech udział gwarancji kredytowych jest trzykrotnie wyższy. We Włoszech, gdzie system gwarancji jest bardzo rozwinięty, tego rodzaju zabezpieczenia to aż 2,1 proc. PKB. Warto więc zadać pytanie, jak powinien być zbudowany skuteczny program gwarancji kredytowych.

Z publicznej kasy......

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament