Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Automatycznie przedłużane promocje mogą wprowadzać w błąd

02 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

PRAKTYKI RYNKOWE | Darmowa dostawa jeszcze tylko przez 48 godzi – to przykład hasła zachęcającego do zakupów w sklepie internetowym. W rzeczywistości takie finansowe udogodnienie było wielokrotnie powtarzane, a tym samym konsument mógł skorzystać z darmowej dostawy przez miesiąc, a nie przez godziny.

Michał Kołtuniak

Informacja o tym, że po dokonaniu zakupów za określoną kwotę, przedsiębiorca nieodpłatnie dostarczy zamówiony produkt, może być kusząca dla klientów. Wiedza o tym, że taka promocja trwa tylko przez 48 godzin może wpływać na zachowanie konsumenta i skłaniać go do podjęcia szybkiej decyzji o zawarciu transakcji. Hasło o treści „Darmowa dostawa jeszcze tylko przez 48 godzin" wyraźnie sugeruje, że promocja będzie obowiązywać jedynie przez ograniczony, krótki czas. Konsument ma prawo odnieść wrażenie, że taka korzystna oferta szybko się nie powtórzy. Automatyczne odnawianie takiej promocji, czyli sytuacja, gdy po zakończeniu jednej, natychmiast rozpoczyna się kolejna, a w sumie darmowa dostawa obowiązuje nawet przez miesiąc, wypacza jej sens. A co więcej wprowadza w błąd konsumentów i narusza ich zbiorowe interesy.

Niekończąca się usługa

I właśnie za takie działanie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał jednego z przedsiębiorców, oferującego m.in. sprzęt elektroniczny przez Internet. Na stronie e-sklepu informowano, że oferta darmowej dostawy towarów dostępna jest tylko w ograniczonym czasie np. „Jeszcze tylko przez ...", „tylko 72 h", „tylko 48 h",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament