Zaproszenie do następnego etapu tylko dla wybranych wykonawców
Agnieszka Gilowska prawnik w zespole prawa zamówień publicznych w kancelarii Dentons
Postępowanie
Przepisy prawa zamówień publicznych umożliwiają zastosowanie trybów pozwalających na wielostopniową selekcję wykonawców. W praktyce może to jednak przysporzyć problemów i zamawiającemu, i oferentom.
Podstawowym i najpopularniejszym trybem stosowanym w zamówieniach publicznych jest przetarg nieograniczony. Według sprawozdania prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w 2013 r. ten tryb zastosowano w 81 proc. przypadków. Oznacza to niewielki spadek odsetka zamówień udzielanych w tym trybie w porównaniu z latami ubiegłymi.
Jednocześnie zauważalny jest wzrost liczby zamówień udzielanych w trybach bardziej skomplikowanych, wielostopniowych, pozwalających zamawiającemu na zastosowanie systemu prekwalifikacji wykonawców.
Prekwalifikacja i short list
Wstępna klasyfikacja wykonawców jest jednym z najistotniejszych elementów procedur wielostopniowych. W przypadku dużych i skomplikowanych przedsięwzięć ten etap postępowania wiąże się często z dużymi emocjami wśród wykonawców i licznymi sporami z zamawiającymi. Istotą prekwalifikacji jest bowiem wybór najbardziej odpowiednich kandydatów spośród tych, którzy deklarują chęć udziału w postępowaniu. Przeprowadzenie tej wstępnej selekcji wykonawców pozwala zamawiającemu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta