Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zaproszenie do następnego etapu tylko dla wybranych wykonawców

02 grudnia 2014 | Administracja

Agnieszka Gilowska
 prawnik w zespole prawa zamówień publicznych w kancelarii Dentons

Postępowanie

Przepisy prawa zamówień publicznych umożliwiają zastosowanie trybów pozwalających na wielostopniową selekcję wykonawców. W praktyce może to jednak przysporzyć problemów i zamawiającemu, i oferentom.

Podstawowym i najpopularniejszym trybem stosowanym w zamówieniach publicznych jest przetarg nieograniczony. Według sprawozdania prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w 2013 r. ten tryb zastosowano w 81 proc. przypadków. Oznacza to niewielki spadek odsetka zamówień udzielanych w tym trybie w porównaniu z latami ubiegłymi.

Jednocześnie zauważalny jest wzrost liczby zamówień udzielanych w trybach bardziej skomplikowanych, wielostopniowych, pozwalających zamawiającemu na zastosowanie systemu prekwalifikacji wykonawców.

Prekwalifikacja i short list

Wstępna klasyfikacja wykonawców jest jednym z najistotniejszych elementów procedur wielostopniowych. W przypadku dużych i skomplikowanych przedsięwzięć ten etap postępowania wiąże się często z dużymi emocjami wśród wykonawców i licznymi sporami z zamawiającymi. Istotą prekwalifikacji jest bowiem wybór najbardziej odpowiednich kandydatów spośród tych, którzy deklarują chęć udziału w postępowaniu. Przeprowadzenie tej wstępnej selekcji wykonawców pozwala zamawiającemu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament