Upragniona ciąża w szkle
15 tysięcy par korzysta co roku z zapłodnienia pozaustrojowego. Piszemy, na czym polega i ile kosztuje.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem bezdzietności dotyczy nawet 80 mln par na świecie i 10–15 proc. par w wieku prokreacyjnym. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia w Polsce z niepłodnością zmaga się 1,2–1,3 mln par, a dla około 15 tys. z nich jedynym sposobem na posiadanie dziecka jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (z łac. dosłownie „w szkle").
Według szacunków ginekologów w Polsce zapłodnieniu in vitro poddaje się rocznie ok. 15 tys. par. Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Embriologii i Rozrodu Człowieka (ESHRE) w krajach UE sukcesem kończy się jeden na trzy transfery zarodka. Danych z Polski wciąż brak.
Program dla wybranych
Przez wiele lat barierą in vitro była u nas cena – od ok. 10 tys. do 15 tys. zł. Częściowo zniósł ją program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013–2016". Od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta