Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpisy ujmuje się jako pozostałe wydatki

02 grudnia 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch
Przykład
źródło: Rzeczpospolita
Przykład

Gdy koszty firmy są wyższe niż jej przychody, korzystnym rozwiązaniem może być obniżenie stawek amortyzacyjnych. Wymaga to jedynie decyzji samego przedsiębiorcy i nie jest uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków.

Moja firma zajmuje się pośredniczeniem przy zawieraniu umów kredytowych i leasingowych. Od początku 2014 r. działalność ta przynosi straty. Posiadam kilka środków trwałych (samochód osobowy, komputery, zestaw mebli itd.), od których co miesiąc dokonuję odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej. Odpisy te wpisuję do podatkowej księgi, ale w rezultacie powiększają one jeszcze stratę. Czy mogę zrezygnować z rozliczania odpisów amortyzacyjnych na jakiś czas, np. za ostatnie dwa miesiące 2014 r.? – pyta czytelnik.

Podatnik nie może według własnego uznania decydować o tym, kiedy dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a kiedy nie. Potwierdził to NSA, który w wyroku z 15 października 2010 r. (II FSK 759/09) stwierdził, że odpisy amortyzacyjne są kosztami uzyskania przychodów z mocy prawa, wobec czego nie można uznać, że pomniejszenie przychodu o wysokość tych odpisów jest uprawnieniem podatnika, którego realizacja zależy jedynie od jego woli. W wyroku tym czytamy: „W art. 16f u.p.d.o.p. nałożono wprost na podatnika obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych (sformułowanie ustawowe: podatnicy ... dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych). (...) podatnicy mają obowiązek stosować się do przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament