Automat nie zadziała
VAT | Jeśli klient zmieni zdanie i zamiast zaliczkowanego wcześniej towaru wybierze inny, sprzedawca musi na to wystawić aż dwa dokumenty.
- 18 października 2014 r. klient zamówił towar i wpłacił zaliczkę na poczet tego zamówienia. Zaliczkę tę udokumentowaliśmy wystawioną klientowi fakturą zaliczkową. Pod koniec listopada klient po uzgodnieniu z nami zmienił zamówienie decydując się na inny towar. Wpłacona wcześniej zaliczka została zaliczona na poczet nowego zamówienia. Jak powinniśmy udokumentować i wykazać w deklaracji VAT-7 to zdarzenie? – pyta czytelnik.
Otrzymanie całości lub części zapłaty przed zrealizowaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi skutkuje najczęściej powstaniem obowiązku podatkowego w VAT (na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Towarzyszy temu co do zasady obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej (zob. art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).
Zdarza się jednak, że strony wycofują się z transakcji i nabywca otrzymuje z powrotem wpłaconą kwotę. Jeżeli wcześniej wystawiona była faktura zaliczkowa, to konieczne jest w takich przypadkach wystawienie faktury korygującej dokumentującej zwrot nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (zob. art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT), czyli np. zaliczki.
Co istotne, dotyczy to również sytuacji, gdy nie dochodzi do faktycznego zwrotu wpłaconej kwoty, lecz do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta