Organizacja na prawach strony
Procedury | Organ administracji uwzględni wniosek organizacji społecznej o wszczęcie postępowania, jeżeli jest to uzasadnione jej celami statutowymi i gdy przemawia za tym interes społeczny.
Anna Puszkarska radca prawny
Zasady uczestniczenia organizacji społecznych w sprawach administracyjnych dotyczących innej osoby określa art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Zgodnie z definicją zawartą w art. 5 § 2 pkt 5 k.p.a. chodzi tu o organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne.
Organizacja społeczna może być stroną postępowania administracyjnego we własnej sprawie, jeżeli postępowanie to dotyczy jej interesu prawnego lub obowiązku bądź gdy żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek (art. 28 k.p.a.). Natomiast w sprawie dotyczącej innej osoby organizacja może wystąpić z żądaniem:
- wszczęcia postępowania lub
- dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu,
- jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.
Dodatkowo organizacja, która nie uczestniczy w postępowaniu prowadzonym w sprawie innej osoby, może – za zgodą organu administracji prowadzącego to postępowanie – przedstawić mu swój pogląd, wyrażony w uchwale lub oświadczeniu jej organu statutowego (art. 31 § 5 k.p.a.).
Przykład:
Wojewódzki inspektor farmaceutyczny wszczął postępowanie dotyczące naruszenia zakazu reklamy przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę ogólnodostępną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta