Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Ą” i „ę” w treści faktury

02 grudnia 2014 | Dobra Firma | Edyta Zaniewicz

VAT | Dokument sprzedaży, który nie zawiera obowiązkowych danych wymaganych przez przepisy, jest wystawiony w sposób wadliwy. W zależności od wagi naruszenia podatnik popełnia przestępstwo bądź wykroczenie skarbowe.

Edyta Zaniewicz

Ustawa o VAT określa, jakie dane obowiązkowo musi zawierać faktura. Praktyka bywa jednak daleka od wymogów ustawowych. Oznaczenia w treści faktury: oryginał i kopia, data sprzedaży czy faktura VAT to ciągle standard, chociaż ustawodawca ich nie wymaga. Uproszczenia w nazwach towarów i usług, brak polskich znaków to też częsta praktyka.

Dane, jakie obowiązkowo muszą być podane w treści faktury, są określone w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Pojęcie wadliwego wystawienia faktury praktycznie może obejmować każdy przypadek wystawienia faktury z naruszeniem art. 106e ustawy o VAT. Teoretycznie mandatem może być ukarany podatnik, który dopuści się umyślnie nawet najmniejszej pomyłki w fakturze.

Nazwa towaru lub usługi

Stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT faktura powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Oznacza to konieczność takiego opisania przedmiotu sprzedaży, aby strony transakcji miały możliwość identyfikacji sprzedanego/zakupionego towaru czy usługi. Przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na ogólne sformułowania typu: materiały budowlane, akcesoria biurowe, artykuły przemysłowe czy spożywcze czy rośliny ozdobne.

Problematyczne jest jednak to, jak bardzo szczegółowa ma być nazwa towaru lub usługi. W dużej mierze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10006

Wydanie: 10006

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament